Pierwszy września 1999 roku (czyli już w zeszłym tysiącleciu) był pierwszym dniem pracy w X Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. W chwili obecnej prowadzę zajęcia z informatyki (w klasie informatyczno-matematycznej) oraz technologii informacyjnej (w pozostałych).
Kilka lat temu zaproponowałem utworzenie nowej klasy w której zajęcia z informatyki zawierałyby poszerzone zagadnienia z grafiki komputerowej i multimediów. Przez kolejne lata, na podstawie zmian oferty szkoły oraz reformy edukacji projekt ten ewoluował od „informatyki z multimediami” do „humanistyki z multimediami”. W klasie tej od 2005 r. zajęcia prowadzę na podstawie autorskiego programu nauczania.

 

W listopadzie pierwszego roku pracy w XLO objąłem wychowawstwo klasy pierwszej. Jest to o tyle istotne, że na prośbę uczniów właśnie tej klasy rozpoczęła się moja przygoda z gazetą szkolną „Dziesiątka”. Drugie wychowawstwo przypadło na klasę „humanistyczną z multimediami”. Klasa „F” jak fajna (tak o niej mówiliśmy od samego początku). Wspólnie przecieraliśmy szlaki tego multimedialnego profilu. Obecnie „opiekuje się” kolejną już klasą informatyczno-matematyczną.

 

„Dziesiątka” – gazeta XLO. Najdłużej wychodzący periodyk w tym liceum. Czasem częściej, czasem rzadziej. Zależnie od ilości wolnego czasu i zapału. Zawsze kilka razy w roku. Zawsze kilkadziesiąt stron. Z roku na rok coraz lepszych (kolejni uczniowie podnoszą poprzeczkę następnym). Ostatnim zrealizowanym projektem jest Wojewódzki Przegląd Pism Uczniowskich „SZPALTA”.