XLO Katowice

Pierwszy września 1999 roku (czyli już w zeszłym tysiącleciu) był pierwszym dniem pracy w X Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. Od samego początku prowadzę zajęcia z informatyki (w tym rozszerzonej) oraz przedmiotów związanych z multimediami.

Od września 2020 piastuję stanowisko wicedyrektora szkoły. Wcześniej, byłem dwukrotnie proszony o pomoc jako pełniący obowiązki.

 

Kilka lat temu zaproponowałem utworzenie nowej klasy w której zajęcia z informatyki zawierałyby poszerzone zagadnienia z grafiki komputerowej i multimediów. Przez kolejne lata, na podstawie zmian oferty szkoły oraz reformy edukacji projekt ten ewoluował od „informatyki z multimediami” poprzez „humanistyki z multimediami” do „elementów grafiki komputerowej i montażufilmu”. W klasie tej od 2005 r. zajęcia prowadzę na podstawie autorskiego programu nauczania.

 

W listopadzie pierwszego roku pracy w XLO objąłem wychowawstwo klasy pierwszej. Jest to o tyle istotne, że na prośbę uczniów właśnie tej klasy rozpoczęła się moja przygoda z gazetą szkolną „Dziesiątka”. Drugie wychowawstwo przypadło na klasę „humanistyczną z multimediami”. Klasa „F” jak fajna (tak o niej mówiliśmy od samego początku). Wspólnie przecieraliśmy szlaki tego multimedialnego profilu. Później przyszedł czas by „zaopiekować się” kolasami informatycznymi.

 

„Dziesiątka” – gazeta XLO. Najdłużej wychodzący periodyk w tym liceum. Czasem częściej, czasem rzadziej. Zależnie od ilości wolnego czasu i zapału. Zawsze kilka razy w roku. Zawsze kilkadziesiąt stron. Z roku na rok coraz lepszych (kolejni uczniowie podnoszą poprzeczkę następnym). Z pomocą redakcji „Dziesiątki”, w latach 2007-2016, zorganizowałem dziesięć edycji Wojewódzkiego Przeglądu Pism Uczniowskich „SZPALTA” oraz kilka edycji Wojewódzkiego Konkursu Dziennikarskiego „SZPALTA Junior”.

Ostatnim projektem realizowanym wraz z redakcją „Dziesiątki” jest „Wihajster” – jednodniówka wydawana przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. „Wihajster” jest gazetą wydawana z okazji „Industriady” czyli święta zabytków techniki województwa śląskiego.

2007-07-22 Edit: 2012-02-11